mote
Oslo Runway feirer 10 år

Oslo Runway markerer 10-årsjubileum med rekordmange designere, nye stemmer og kulturelle samarbeid.
Når Oslo Runway fyller ti år denne høsten, feires det ikke med et tilbakeblikk – men med et blikk festet mot fremtiden. Fra 25. til 30. august inviteres det til en jubileumssesong spekket med mote, kunst og nytenkning i Oslo, og på programmet står nærmere 60 norske designere, kunstnere og brands – det mest ambisiøse til nå.
– Det føles helt rått å feire 10 år med nærmere 60 norske designere, kunstnere og merker på det offisielle programmet! Jeg er så stolt av hva vi får til sammen, både her hjemme og ute, og av hvordan arrangementet nå bidrar til å vekke anerkjennelse for både mote som kreativ næring, og som en del av kulturfeltet, sier CEO i Oslo Runway, Elin O. Carlsen.

Oslo Runway viderefører blant annet sitt tette samarbeid med MUNCH, og årets bestillingsverk kommer fra smykkemerket Pearl Octopuss.y. Visningen SOLEN blir en visuell og kunstnerisk hyllest til lys, tekstur og kreativitet, og vises både som åpen førpremiere og eksklusiv premiere for inviterte. Samtidig inviterer Munchmuseet til jubileumsmiddag i regi av Oslo Runway, Promenaden og Norwegian Fashion Hub.
Gjennom seks fulle dager vil det skje masse spennende i hovedstaden. Det offisielle programmet byr blant annet på catwalk-visninger, kunstutstillinger, lunsjer, middager og fester. I tillegg lanseres en rekke Off Schedule-events som drypper inn frem mot august, og lover uventede møteplasser mellom publikum, design og byrom.

Samtidig som vi under ORW25 får være med på en eksklusiv omvisning hos International Library of Fashion Research – med fokus på norsk trykt motehistorie – skrives det også ny, norsk motehistorie i sanntid. En ny eksportsatsing skal løfte norsk mote ut i verden, og markerer et viktig veiskille for bransjen.
Les også: Dette merket har nå inntatt tronen som verdens mest ettertraktede.
– Den nye eksportsatsingen på norsk mote og design er etterlengtet bevis på at regjeringen nå virkelig satser på oss, en bransje som lenge har søkt om å bli sett og anerkjent som en viktig kreativ næring, forteller Carlsen.
Hun legger til:
– Det er med stor entusiasme vi nå skal ta med norske mote- og livsstilmerker ut internasjonalt, til blant annet London, København og Paris, for å profilere norsk design på ulike eventer.

Blant de tilbakevendende merkene finner vi navn som Envelope1976, Livid, Pia Tjelta, Pearl Octopuss.y og Julie Josephine. Samtidig gir programmet plass til flere spennende debutanter som Blæst, Sixthgear, Camilla Pihl, Ella & Il og Hartlino.
– Det gir god energi at flere av de mest spennende merkene vi har i Norge i dag vender tilbake på programmet. Også er vi veldig nysgjerrige på hva nykommere vil levere under sin Oslo Runway-debut, sier Carlsen.
Les også: Jonathan Andersen blir ny kreativ leder hos Dior dame- og herrekolleksjoner.