kultur
Jul med ELLE: - En litt spesiell duft som garantert gir komplimenter
- Første juledag er min favorittdag i hele året, for da er alt så stille og rolig.
Endelig jul! Måtte den bli hvit, magisk og avslappende. Etter et langt år, er det på høy tid å gire ned for å lade batteriene – og se tilbake på månedene som har gått. Vi benytter sjansen til å spørre et knippe favorittprofiler om deres planer for julekosen.
Pssst, disse nye julefilmene gleder vi oss til å se i år.
Jul med ELLE: Ingrid Edvinsen
Stilige Ingrid Edvinsen har blitt en stilfavoritt i ELLE-redaksjonen av gode grunner. Med en minimalistisk, chic, dempet estetikk er hun en evig inspirasjonskilde. Selvsagt måtte vi spørre hvordan julen ser ut.
- Hva gir deg skikkelig julestemning?
- Når det snør får jeg alltid skikkelig julestemning. Føler alt stopper litt opp og verden blir stille i øyeblikket det snør, noe som er så koselig!
- Jeg får også julestemning når jeg reiser hjem til bygda i Nord-Norge for å feire jul. Er veldig takknemlig for å ha et sted å reise hjem til og folk jeg er glade i som venter på meg der, legger hun til.
"Hjem til familien i nord" er nærmere bestemt Kvæfjord i Troms. Julen skal tilbringes der - som omtrent alle andre juler. En rekke, faste juletradisjoner venter, sammen med familien, forteller hun.
- Det er faktisk kun én jul i løpet av livet mitt jeg ikke har vært hjemme i Kvæfjord! Aller mest gleder jeg meg til rolige dager foran peisen i romjulen. Første juledag er min favorittdag i hele året for da er alt så stille og rolig, sier Ingrid.
- Hvilke julete aktiviteter er et must for deg?
- Jeg elsker å samle venner i førjulstiden og ha juleverksted, julebord eller dra på julemarked. Det er også et must å dra innom Hotell Bristol og drikke kakao, tipser hun.
- Hva gir man til noen som har alt?
- Skulle ønske jeg visste svaret på dette selv, haha. Men jeg synes at spiselige gaver alltid er smart å gi. Kanskje til og med noe hjemmelaget?
- Hva er dine topp 3 julefilmer?
- Hjemme Alene 2, Polarekspressen og Miracle On 34th Street!
- Hvordan blir antrekket på julaften?
- Vi liker å pynte oss sikkelig på julaften, så det blir nok en lang, elegant kjole - men det er viktig at den er komfortabel, slik at man kan spise så mye julemat man bare orker og sitte på gulvet og åpne gaver. Går som oftest for myke stoffer som velur og sateng fremfor stive paljetter!
- Hva er dine topp 3 beautyfavoritter for festsesongen?
- En god duft er min absolutte beautyfavoritt. Jeg kan anbefale “A Hundred Silent Ways” fra Nishane hvis man vil ha en litt spesiell duft som garantert gir komplimenter! tipser Ingrid.
- Ellers elsker jeg en kremblush som definerer kinnbeina og popper fint på blitzbilder, noe det jo ofte blir mye av i festsesongen, tipser hun.
- En god lipliner som sitter lenge er også et must, og da vil jeg anbefale Makeup Forever sin lipliner, legger hun til.
- Hvilken bok kan du tipse om til de rolige dagene i julen?
- I julen i fjor startet jeg på “Throne of Glass”-serien av Sarah J. Maas, anbefaler den serien virkelig! Tenker den er fin å starte på i julen når man har litt ekstra tid til overs til å drømme seg bort i en fantasiverden, sier Ingrid.
- The Holiday eller Love Actually?
- Helt klart The Holiday.
- Ribbe eller pinnekjøtt?
- Ja takk begge deler - ribbe på julaften og pinnekjøtt en dag i romjulen.
- Pepperkaker eller julemarsipan?
- Pepperkaker er mest jul for meg.
- Tradisjonell julepynt eller minimalistisk jul?
- Selv om jeg er veldig minimalistisk, setter jeg veldig stor pris på at det er mer tradisjonell jul i Nord-Norge der vi feirer! Så kan jeg ha min minimalistiske jul her i Oslo.
- Ugly Christmas Sweaters eller hjemmestrikk?
- Hjemmestrikk!
- Skal julebrusen være rød eller brun?
- Her sier jeg også begge deler! Jeg føler at brun og rød julebrus er to helt forskjellige bruser. Så det kommer an på hva man er keen på.
Les også: Jul med ELLE - Det finnes bare én julebrus!