ELLE DECORATION
Dette hjemmet byr på landlig idyll midt i Paris

I Paris har interiørarkitekten Amélie Vermersch skapt seg en liten oase med preg av landlig idyll.
Helt innerst i en sjarmerende bakgård i det 5. arrondissementet, ligger Amélie Vermerschs lille hus gjemt bak et grønt slør av vegetasjon. En brosteinssti, kantet med bed av hortensia, kamelia og bambus, leder fram til inngangsdøren. Bak de store vinduene ligger det romslige kjøkkenet og spisestua.
Kjøkkenet er hjemmets samlingspunkt, og bades i lys fra rommets mange vinduer og et glasstak designet av Amélie Vermersch selv.

Midt i Paris, like ved Jardin des Plantes, bak en tilsynelatende anonym port, åpenbarer det seg en følelse av landsby. Her ligger et gammelt hus fra 1600-tallet, pakket inn i en frodig bakgård, og brakt til live av interiørarkitekten Amélie Vermersch.
Les også: Slik skaper du harmoni med rustikke og moderne elementer

«Da jeg oppdaget stedet, hadde det stått ubebodd i tjue år. Det var fullt av spindelvev, veldig mørkt og overfylt med tunge møbler,» forteller hun. «De tidligere eierne, som var antikvitetshandlere, hadde gitt stedet et historisk preg. Det var virkelig tungt og klaustrofobisk. Det var en sann glede å gi det nytt liv!».

Hennes høyeste prioritet var å få sluppet inn mer lys i huset og åpne utsikten mot hagen og fasaden med bjelker. Nå er vinduene nøye plassert slik at man kan nyte hagen uten innsyn. Bjelker og treverk ble sandblåst og lysnet, mens den gamle peisen og steinveggene ble renset.

Resultatet er at de 125 kvadratmeterne er forvandlet til en moderne bolig, med gjennomtenkte planløsninger: Oppe finnes to soverom med bad, en sauna og spesialtilpasset oppbevaring, og i første etasje en romslig stue med peis.


Interiørarkitekten har også forstørret boligen ved å koble den sammen med det tilstøtende annekset. I dette nye, lysfylte rommet har hun plassert kjøkkenet og spisestua under et glasstak – et ekte midtpunkt i hjemmet.

Rundt det solide og spesialbygde spisebordet, med plass til seks til åtte personer, forteller hun gjerne historien om Marie-Antoinette, som ifølge naboene kan ha passert nettopp dette gamle posthuset under sitt mislykkede fluktforsøk til Varennes. Et eventyr som fortsatt kaster sitt mystiske slør over stedets fortid ...
Les også: Christian Diors hjem i Provence
