mote
Galib Gassanoff: – Kolleksjonen handler om tilhørighet, minner og kulturarv
Vi tok en prat med grunnlegger og kreativ leder bak Institution, Galib Gassanoff, om kolleksjonen, debut-showet, håndverket og historiene som ligger bak.
Galib Gassanoff vokste opp i Georgia med aserbajdsjanske røtter, omgitt av ulike språk, kulturer og håndverkstradisjoner. I 2024 grunnla han Institution – et kreativt prosjekt som strekker seg utover mote og kombinerer design med kultur, kunst og tradisjonelt håndverk.
Tidligere i år, under moteuken i København i januar gikk han av med seieren av Zalando Visionary Awards 2026. I august kunne vi glede oss til å se hans første show i Danmarks nasjonalmuseum, hvor han viste kolleksjonen «Collection 06 – YAD». Navnet har en dobbel betydning. På aserbajdsjansk kan YAD bety «fremmed» eller «merkelig», men også «minne» eller «å huske».
Galib Gassanoff om debutshowet og historien bak kolleksjonen
ELLE: Hvordan føles det å endelig presentere kolleksjonen?
– Dette markerer et viktig milepæl for Institution. Kolleksjonen samler ulike kulturelle referanser, tradisjonelle teknikker og moderne design, og skaper en dialog mellom kulturarv og nåtid.
– Hvordan vil du beskrive SS27-kolleksjonen?
– Collection 06 – YAD er en utforskning av kultur, etnografi og håndverk, med fokus på Kaukasus' felles historie. Tradisjonelle tekstiler og håndverksteknikker tolkes på nytt gjennom en moderne garderobe, i skjæringspunktet mellom mote og tekstilkunst.
Kulturarven går igjen i hele presentasjonen. Catwalken er dekket av tepper fra Kaukasus, Anatolia, Nord-Iran og Sentral-Asia – en referanse til Gassanoffs egen oppvekst omgitt av tepper. Modellene går barbeint, iført håndlagde jorabs, tradisjonelle sokker strikket av aserbajdsjanske håndverkere i Georgia.
– Er det ett plagg som betyr spesielt mye for deg?
– De hvite plaggene i silkechiffon med georgiske Tetri-mynter har en helt spesiell betydning. Tetri bærer på sterk historisk symbolikk og representerer en periode med frihet, demokrati og fornyelse etter Georgias uavhengighet.
Myntene er festet til silken og former kroppen på en måte som leder tankene til middelalderens ringbrynjer.
– Når plaggene brettes helt ut, får de nærmest karakter av et kunstverk til å henge på veggen. Det skaper en dialog mellom klær, håndverk og samlerobjekter.
– Den største utfordringen har vært å jobbe innenfor det langsommere tempoet håndverksteknikker krever
– Hva håper du publikum sitter igjen med etter visningen?
– Jeg ønsker å skape nysgjerrighet rundt kulturene, teknikkene og lokalsamfunnene som er representert i kolleksjonen. Dette er ikke bare dekorative elementer, men kunnskap og tradisjonelle praksiser som fortjener synlighet og å bli videreført.
– Hva har vært den største utfordringen?
– Den største utfordringen har vært å jobbe innenfor det langsommere tempoet som tradisjonelle håndverksteknikker krever. Samarbeid med håndverkere krever både fleksibilitet og tid, men denne langsomme prosessen er samtidig en viktig del av å bevare arbeidets integritet og verdi.
– Hva blir det neste for Institution?
– Institution vil fortsette å utvikle seg som en plattform som knytter sammen mote, tradisjonelle håndverksteknikker og ulike kulturelle fellesskap. Fokuset er å utvide dette nettverket på en ansvarlig måte, samtidig som vi ivaretar verdiene og kunnskapen som ligger til grunn for prosjektet.
Les også: Bli med på innsiden av moteuken i København.
Ja, takk! Meld meg på nyhetsbrevet