mote
Märtha Louises rørende hyllest med historiske perler
– Sannsynligvis var det en konfirmasjonsgave, forteller kongehusekspert Trond Norén Isaksen
I dag gravlegges kong Harald i Oslo domkirke, og hele verden følger med. Klokken 12:00 startet sørgeprosesjonen fra Slottet til Oslo domkirke og ut kom hele kongefamilien på slottsplassen. Kongefamilien bar sørgeslør, og flere bar historiske smykker. Prinsesse Märtha Louise var én av dem.
Prinsesse Märtha Louise med et helt spesielt perlesmykke
Hun bar et nydelig halskjedet dekket av perler, som en generasjonshyllest. Smykket skal hun nemlig ha fått av kong Olav til konfirmasjonen i 1986 – det er 40 år siden i år.
– Halskjedet hun bærer i dag, bar hun første gang ved gallamiddagen på konfirmasjonsdagen sin i 1986, så sannsynligvis var det en konfirmasjonsgave, forteller kongehusekspert Trond Norén Isaksen til ELLE.
Smykket symboliserer en vakker forbindelse mellom tre generasjoner i kongefamilien – kong Olav, kong Harald og henne selv.
Les også: I dag tar verden et siste farvel med kong Harald.