mote

Bella Hadid fronter relanseringen av et 90-tallsikon

Caroline Scheufele og Bella Hadid.

Ikonisk smykkekolleksjon feirer 50 år og ELLE var tilstede under lanseringsfesten i New York

ELLE var på plass i New York da Chopard markerte 50 år med Happy Diamonds under New York Fashion Week. Feiringen fant sted på Casa Cipriani, der Caroline Scheufele fikk selskap av Bella Hadid og Liu Wen – stjernene i den nye jubileumskampanjen – samt gjester fra mote- og underholdningsbransjen. 

Liu Wen, Caroline Scheufele og Bella Hadid på lanseringsfesten under moteuka i New York. Bella Hadid ankom i en vintage, strassbesatt Ralph Lauren-kjole fra vårkolleksjonen 2008. Til kjolen bar hun flere Chopard-ringer, dråpeformede øredobber, en Happy Sport-klokke og det nye High Jewellery-anhenget med syv bevegelige diamanter. Liu Wen var kledd i rødt og bar et smykke i hvitt gull fra Chopards Red Carpet-kolleksjon.
På kvelden var det satt opp en fotoboks på den ikoniske beliggenheten ved vannet, og gjestene kunne også få tegnet et personlig portrett av en lokal kunstner – en hyggelig og minneverdig avslutning på dagen.

Diamanter som aldri står stille

Det startet med en foss i Schwarzwald i 1976. Sollyset traff vannspruten og skapte et spill av lys, og ga Chopard ideen til diamanter som kunne bevege seg fritt i stedet for å sitte fast i en tradisjonell innfatning.

Resultatet ble Happy Diamonds, og 50 år senere er de bevegelige diamantene fortsatt en av signaturene til det sveitsiske smykke- og klokkehuset. Diamantene ligger mellom to safirglass, plassert i små gullkapsler som gjør at de kan bevege seg med den som bærer smykket eller klokken.

Et 90-tallsikon er tilbake

En av de største nyhetene er Happy Sport The First, som henter frem igjen designet fra Happy Sport-klokken Caroline Scheufele skapte i 1993.

Da klokken ble lansert, kombinerte Chopard stål og diamanter, en kombinasjon som på det tidspunktet brøt med de etablerte kodene innen luksusklokker. Happy Sport var også den første klokken der de bevegelige diamantene ble plassert direkte over urskiven.

– Da jeg skapte Happy Sport i 1993, var det et dristig, nesten provoserende grep. Å kombinere stål og diamanter gikk imot alle konvensjoner, forteller Caroline Scheufele, Chopards Co-President og Artistic Director, i forbindelse med lanseringen. Hun ønsket seg en klokke som kunne brukes hele dagen – like gjerne med jeans som med en cocktailkjole.

Den nye utgaven kommer i 26 og 33 millimeter, i Lucent Steel™, en kombinasjon av Lucent Steel™ og etisk gult gull, eller i gult gull. Den minste modellen har fem bevegelige diamanter, mens 33-millimetersutgaven har syv. Den karakteristiske lenken er også tilbake. Scheufele hentet opprinnelig inspirasjonen til de avrundede leddene fra småstein formet og polert av havet.

Happy Diamonds i ny drakt

Jubileet handler ikke bare om klokker. Chopard henter også frem et rektangulært Happy Diamonds-smykkedesign som først ble introdusert i 2006.

Bella Hadid i Chopards butikk i New York, foran kampanjebildene av henne for nylanseringen av Happy Diamonds. Hun har på seg kjole fra Valentinos vår- og sommerkolleksjon fra 1996.

Denne gangen har anhengene fått et lettere uttrykk og mer åpen plass på innsiden, slik at de tre diamantene får større rom til å bevege seg. Kolleksjonen består av syv anheng, blant annet mindre og mer avlange varianter i etisk gult, rosa og hvitt gull. Kjedet har fått rektangulære ledd som følger formen på selve anhenget, og smykkene er laget for også å kunne bæres flere sammen.

Blant nyhetene finnes også et High Jewellery-anheng i 18 karat etisk hvitt gull. Her beveger syv Happy Diamonds seg inne i en ramme satt med trapes- og smaragdslipte diamanter.

Bella Hadid og Liu Wen i front

Bevegelse er også utgangspunktet for jubileumskampanjen, frontet av Bella Hadid og Liu Wen. Hadid har vært Chopard-ambassadør siden 2024, mens Liu Wen er ny ambassadør for huset.

Liu Wen med den nye Happy Sport The First-klokken.

Kampanjen er filmet av regissør Manu Cossu, med koreografi av Stephen Galloway og bilder av fotograf Greg Williams. Tanken er enkel: Kroppens bevegelser setter diamantene i bevegelse, og det er nettopp denne effekten kameraet følger.

For Chopard går ideen tilbake til den aller første Happy Diamonds-modellen – og ordene Karin Scheufele skal  ha sagt da hun så prototypen: «Diamonds are happier when they are free.»

Caroline Scheufele og Bella Hadid feirer den nye Happy Diamonds-kolleksjonen til Chopard.

Powered by Labrador CMS